053-628-0095

הכירו את המיינדפולנס

אז מה זה מיינדפולנס?

לפני מספר ימים במהלך נסיעה שמעתי ברדיו פרסומת של אחת המכללות אשר מציעה לימודי מנהל עסקים ומתגאה בכך שהם משלבים בתוכנית הלימודים גם  מיינדפולנס.
האמת? לא הופתעתי. מדובר בחלק ממגמה רחבה יותר שמתרחשת בעולם, בה יותר ויותר אנשים נעשים מודעים לחשיבות אימון אופן החשיבה שלנו ולהבנת השפעתו העצומה על רגשותינו ומעשינו, כחלק בלתי נפרד מניהול אורח חיים בריא. זו הסיבה שהיום החלטתי לדבר על מיינדפולנס, שיטת מדיטציה שמקורה בבודהיזם, אשר כבשה את העולם.

אין אדם שאינו חש לעיתים מועקה, דיכאון, חרדה ובדידות ולמרבה הצער אצל חלק מהאנשים רגשות אלה זה אף הופכים למרכזיים בחייהם.

בטח שמתם לב שבחלק גדול מהיומיום שלנו, פיזית אנו נמצאים במקום אחד, אך הראש שלנו נמצא במיליון מקומות אחרים, בעבר או בעתיד, כך שלעיתים אנחנו ממש מפספסים את החיים שקורים אל מול עינינו, בעוד אנו עסוקים בדאגות שונות ומשונות ובשיפוטיות של עצמינו, של אחרים ושל המצב. השימוש בטכניקות של מיינדפונלס מאפשר לנו להרגיל את הגוף ואת המחשבה שלנו להיות בקשיבות ובתשומת לב, נטולת שיפוטויות ופרשנויות לעצמינו ולעולם שסביבנו ברגע ההווה, תוך כדי סינון גירויים חיצוניים ופנימיים באופן יותר אפקטיבי. היתרונות העיקריים של השיטה הם בהפחתת לחץ ובהגברת שלווה ואושר.

אז בואו ואראה לכם כמה דרכים פשוטות שיאפשרו גם לכם להתחיל לתרגל עוד היום. זכרו, מטרת התרגול היא לאמן אתכם להיות קשובים למה שקורה ברגע ההווה, רגע האמת, מבלי לתת למחשבות השונות לסחוף אתכם לכל מיני כיוונים ופרשנויות, זאת, תוך שמירת מבט נקודת מבט פתוחה, מכילה, לא שיפוטית וסקרנית אל המתרחש ברגע הזה. 

נשימה: הנשימה היא אחד העוגנים הבסיסיים בתרגול מיינדפולנס. דוגמא לתרגול מיינדפולנס באמצעות התמקדות בנשימה: לפני השינה, כאשר מחשבות מטרידות אינן נותנות לכם מנוח, הפנו את תשומת לבבכם לנשימתכם והתרכזו בה. אם המחשבות יעלו שוב (וקרוב לוודאי שזה יקרה) פשוט השיבו את תשומת הלב בעקביות לנשימה.

הקשבה: פשוט הקשיבו לקולות שסביבכם; מכונית נוסעת, ציפורים מצייצות, דיבור הנשמע מרחוק או כל דבר אחר. והתמקדו בהם. תהיו בהקשבה, ללא הפרשנות האוטומטית המתלווה לה בדרך-כל. עוד דרך לתרגל מיינדפולנס באמצעות הקשבה היא להפנות את מלוא תשומת לבכם לאדם שמולכם. אם יעלה בראשכם הרצון לחלוק על דבריו, לספר על עצמכם או לתת לו עצה, וותרו על כך והמשיכו להקשיב.

התבוננות: התבוננו בתשומת לב מלאה בדבר כלשהו אשר נמצא בסביבתכם. כאשר אנו לומדים להביט בטבע בצורה זו, אנחנו עשויים לגלות פרטים מעניינים לא שמנו לב אליהם בעבר. אך אין זה חייב להיות טבע, זה יכול להיות כל דבר שנבחר להביט בו לעומק ובתשומת לב. 

אכילה: בין אם אתם מנסים לרזות, לאכול בריא יותר, או שיש לכם נטייה לאכול מהר ואחר-כך לסבול מכאבי בטן או לא לחוש שובע, תוכלו להיעזר באכילה מודעת. עוד לפני שמתחילים לאכול ניתן לעצור רגע, להביט באוכל, להעריך את יופיו או לשים לב לריחו הנעים. כשלוקחים ביס ניתן להמתין לרגע ולחוש את טעמו ואת מרקמו של האוכל לפני שמתחילים ללעוס ואז ללעוס באיטיות ובתשומת לב לטעמים השונים.

כמובן, אתם יכולים לעשות כל פעולה שאתם מבצעים ממילא במלוא תשומת הלב – הכנת אוכל, שטיפת כלים או קיפול כביסה – זה ייתן לפעולה איכות אחרת, ולכם מנוחה ממחשבותיכם.

לשיחת התאמה ללא עלות
מלאו את הפרטים