053-628-0095

מה הפחד שלכם?

כולם מפחדים ממשהו, מה הפחד שלכם?

בטח יצא לכולכם להכיר אנשים (או שאתם בעצמכם) שסובלים מפחד לא פרופורציונאלי ממשהו מאוד מאוד ספציפי, אשר לרוב אינו מעורר פחד מיוחד אצל אנשים אחרים. פחד שכזה, במקרים רבים, עלול למנוע מאנשים להתנהל באופן חופשי כשזה נוגע לדבר שממנו הם כה חוששים, לעיתים עד כדי יצירת מגבלות רציניות בחייהם. סוג הפחד הזה, ממשהו מאוד ספציפי, נקרא בשפה המקצועית "פוביה". פוביות נפוצות כוללות פוביה מכלבים, מחרקים או זוחלים, ממקומות גבוהים, ממחטים, מטיפולי שיניים, ממקומות סגורים (קלסטרופוביה), ממעליות, מנהיגה, מטיסה ועוד. מעניין לציין שפוביה יכולה להתפתח כמעט מכל דבר, כולל מאובייקטים ומצבים שנחשבים לניטרליים לגמרי וכבר ציינתי באחת מכתבותיי על אישה שפחדה ממלפפונים חמוצים…

הסיבה לכך שפוביה מתפתחת היא בדרך כלל כתוצאה מתקרית לא נעימה שהתרחשה אצל האדם סביב מושא הפוביה בעבר ויצרה טראומה (לעיתים רבות האדם אף לא זוכר את התקרית עצמה שיצרה את הפוביה) והיא מתוחזקת ומשתמרת על ידי הימנעות מתמשכת של האדם מהאובייקט או המצב שמעורר אצלו את הפוביה. למעשה, האדם בעל הפוביה יימנע ככל הניתן מלהיכנס למצב בו הוא נאלץ להתמודד עם הדבר שמפחיד אותו ולרוע המזל זה בדיוק מה שמגדיל ומשמר את הפוביה.

ישנם אנשים שחיים עם הפוביות שלהם יחסית בשלום והן כמעט ואינן מפריעות או מגבילות אותם, לעיתים כי נסיבות חייהם פשוט מאפשרות זאת. אך מה קורה כאשר לאדם אין כל כך בחירה ותנאי החיים מפגישים אותו עם מושא הפחד שלו שוב ושוב? אז נוצר מצב בו הפוביה יוצרת מצוקה משמעותית ומגבילה את האדם בצורה הרבה יותר מורגשת אשר כבר פוגעת באיכות חייו וזה כמובן שדורש טיפול. דוגמא לכך היא אדם שחושש מאוד מטיסות ולכן נמנע לחלוטין מלטוס לחו"ל לחופשות או לצורכי עבודה, או למשל אדם שחושש ממחטים ואינו מבצע בדיקות דם הדרושות למעקב אחר מצבו הרפואי.

למרבה המזל, לפוביות יש טיפול מאוד יעיל וממוקד שכולל בחינה והבנייה מחודשת של החשיבה והרגש לגבי מושא הפחד, כך שהאדם עובר תהליך בו הוא לומד ומתאמן על חשיבה רציונאלית יותר ואובייקטיבית כלפי מושא הפחד שלו. גולת הכותרת של הטיפול הנה היפוך תהליך הטראומה וההימנעויות שמשמרות אותה, על ידי חשיפה הדרגתית מאוד למושא הפחד, לאורך זמן ותוך תוך ליווי צמוד של המטפל. כך בעצם האדם לומד להתרגל מחדש לגירוי המפחיד, עד שהוא מפסיק להיות מאיים בעיניו והפוביה שלו מתפוגגת.

התהליך זה נשמע אולי מפחיד למי מכם אשר סובלים מפוביה כזו או אחרת, אך תהיו בטוחים שבליווי מקצועי ובתהליך עדין והדרגתי, השחרור מהפוביה שלכם יכול להיות דבר לגמרי אפשרי ולא מאיים.

לשיחת התאמה ללא עלות
מלאו את הפרטים