053-628-0095

טיפול LICBT

אז מהו בעצם טיפול LICBT?

שיטת הטיפול הקוגניטיבית התנהגותית, או ה-CBT וכמוה ה LICBT אשר מהווה נגזרת שלה, נחשבת כיום לשיטת הטיפול הפסיכולוגי המתקדמת ביותר והמבוססת ביותר מבחינה מחקרית ובעלת התוצאות החזקות ביותר. למעשה, מדובר בשיטה שמהווה קו ראשון בטיפול בחרדה ודכאון ובעיות רגשיות נוספות. הסיבה העיקרית להיותו של טיפול CBT כה יעיל היא שהשיטה נחקרת כל הזמן, באופן מקיף ביותר, כך שהקלינאים יכולים להעריך את היעילות של פרוטוקול ספציפי להפרעה ספציפית ולבצע שינויים בהתאם.

LIcbt
טיפול LICBT

מה ההבדל בין CBT ל LICBT?

ההבדל בין CBT ל LI-CBT הנו בגבולות הגזרה. הכוונה הנה לכך שהCBT  נותן מענה למגוון רחב יותר של הפרעות עבורן נדרשים כלים נוספים אשר אינם חלק מארגז הכלים של ה- LICBT, אך עבור ההפרעות הנפוצות והפחות מורכבות, שתי השיטות משתמשות באותם כלים ובאותו פרוטוקול. 

הCBT כמו גם ה LI-CBT שונה משיטות טיפול פסיכולוגי אחרות בכך שהיא:

מה מטרת השיטה?

מטרתה העיקרית של ה- CBT וה CBT–LI הינה לעזור למטופל להגיע לשינוי בדפוסי חשיבה והתנהגות לא יעילים ואף מזיקים ובכך לשפר את איכות חייו ולהעניק לו ארגז כלים שישמש אותו בהמשך חייו באופן עצמאי. בנוסף למתן "שיעורי הבית", מטפלי CBT ומטפלי LICBT בפרט, ידועים ככאלה ה״יוצאים לשטח״ עם המטופל במסגרת מה שנקרא ״חשיפות״ ומתרגלים יחד עימו התמודדות בשטח עם מצבים בהם הוא חווה חרדה, עד להבאת המטופל למצב בו הוא מצליח להתמודד לבד עם מצבים שפעם היה נמנע מהם.

אודות טיפול LICBT

האם טיפול LICBT אונליין (למשל באפליקציית זום)
יעיל כמו טיפול LI-CBT פנים אל פנים?

במיוחד עכשיו, בעידן הקורונה, רבים תוהים האם ניתן לבצע טיפול יעיל דרך האינטרנט. למרבה השמחה התשובה היא חד משמעית כן! למעשה, מחקרים שבחנו טיפול CBT מרחוק עבור מגוון הפרעות נפשיות העלו שהוא נוטה להיות אפקטיבי להפליא באפליקציות כמו סקייפ או זום, ממש כמו בפגישה פנים אל פנים.

האם אנשים אשר נוטלים תרופות פסיכיאטריות לטיפול בחרדה ודכאון יכולים להיעזר גם הם בטיפול LI-CBT?

בהחלט כן, שהרי התרופות מטפלות בעיקר סימפטומים ולא בשורש הבעיה ובהיעדר תרופות, האדם עלול לשוב לחוות את אותם הסימפטומים. טיפול LICBT לעומת זאת, תפקידו לרדת לשורש הבעיה ולצייד את האדם במגוון כלים שיעזרו לו לחוות שיפור בסימפטומים גם ללא הצורך בתרופות. חשוב לציין שישנם בהחלט מצבים בהם השילוב בין תרופות לטיפול פסיכולוגי הנו השילוב המנצח, אך תמיד שווה לנסות במקביל גם להגיע לשורש הבעיה ולבצע טיפול מקיף בה, הרי כולנו רוצים לחיות חיים טובים, שלווים ומלאים ולשם כך, שווה להתאמץ קצת.

לשיחת התאמה ללא עלות
מלאו את הפרטים